Kızartmalı Fırında Köfte Tava

Konu, 'Köfteler' kısmında bilgilendim tarafından paylaşıldı.

1. bilgilendim

bilgilendim Administrator Yetkili Kişi

upload_2017-2-19_16-43-25.png
    Malzemeler
    • KÖFTE MALZEMELERİ
    • 500 gr orta yağlı Dana Kıyma
    • 1 adet orta boy Kuru Soğan
    • 1 adet Yumurta
    • 2 diş Sarımsak
    • 1 tutam Maydanoz
    • 1 çay kaşığı Kimyon
    • 1 çay kaşığı Karabiber
    • 1 tatlı kaşığı Kekik
    • Tuz
    • 2 dilim Ekmek
    • DİĞER MALZEMELER
    • 4 adet büyük boy Patates
    • 3 adet Sivri Biber
    • 1 yemek kaşığı Domates Salçası
    • 1 küçük boy Kuru Soğan
    • Ayçiçek yağı
    Hazırlanış
    1. KÖFTENİN HAZIRLANIŞI: Yoğurma kabımıza kıymamızı alalım.
    2. Soğan ve sarımsağı incecik rendeleyelim ve kıymamızın üzerine dökelim.
    3. Bayat ekmeği ufalayarak veya rondodan geçirerek kıymaya ilave edelim.
    4. Maydanozu ince ince kıyalım ve kıymaya ekleyelim.
    5. Yumurtayı kabın içine kırdıktan sonra baharatları, kekik, karabiber, tuz ve kimyonu ekleyelim.
    6. Kaba koyduğumuz tüm malzemeleri güzelce yoğurup köfte hamurumuzu hazırlayalım.
    7. Köfte hamurumuzdan parçalar kopartarak yuvarlayalım ve istediğimiz şekilde köfteler yapıp bir tepsiye dizelim.
    8. Hazırladığımız köfteyi buzdolabına koyup 1 saat kadar dinlendirelim.
    9. YEMEĞİN HAZIRLANIŞI: Köftemiz buzdolabında dinlenirken patatesleri soyalım ve elma dilim şeklinde keselim.
    10. Tavaya çok az miktarda ayçiçek yağı koyup patateslerimizi kızartalım. Kızaran patatesleri borcam fırın tepsisinin tabanına dizelim.
    11. Dolaptan aldığımız köftelerimizi aynı tavada kızarttıktan sonra patateslerin üzerine dizelim.
    12. Sivri biberleri de kızartıp köftelerin üzerine dizelim.
    13. Ayrı bir tavada az yağda ufak ufak doğradığımız soğanları pembeleşinceye kadar kavuralım.
    14. Soğana salça ekleyip 1 dakika kadar daha kavurup üzerine 2-3 su bardağı su ekleyip karıştıralım ve ocaktan alalım.
    15. Hazırladığımız salçalı suyu köftelerimizin üzerinde gezdirdikten sonra üzerine son olarak domates dilimleyip yerleştirelim.
    16. Tepsimizi 180 derece fırında suyu koyulaşıp çekinceye ve üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.
    17. Afiyet olsun.
    Kaynak : https://www.yemekkulubum.com/tarif/kizartmali-firinda-kofte-tava-tarifi

Sayfayı Paylaş